Ergonómia

Sedenia

Ergonómia sedenia

ZDRAVÉ SEDENIE BEZ BOLESTÍ CHRBTA A HLAVY? RADI VÁM PORADÍME AKO NA TO.

Žijeme v dobe, kedy skoro každý z nás trávi 6 - 10 hodín denne v sede, či už pri vykonávaní práce alebo po práci doma. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že mnohé problémy, ktoré už dnes majú, sú spôsobené práve nesprávnym sedením.

Chrbtica pôvodne nebola stavaná na dlhodobé statické sedenie. Jedine neustály pohyb a dynamické sedenie zaisťuje stabilný prísun tekutín do oblasti medzistavcových platničiek a posilňovanie chrbtového svalstva. Dlhodobé nesprávne sedenie so zlými návykmi na nevhodne vybranej stoličke je predpokladom skorého príchodu zdravotných problémov. Okrem problémov ako bolesti hlavy či chrbtice a pocit stŕpnutých nôh, je pri zlom a zhrbenom sedení ohrozený tiež krvný obeh, trávenie, dýchanie a mnohé ďalšie funkcie. Asi každý z nás sa s niečím z toho už stretol a nie vždy sa vie týchto problémov jednoducho zbaviť.
Ergonómia sedenia

Úspech správneho ergonomického sedenia a prevencia pred zdravotnými ťažkosťami spočíva v dvoch jednoduchých veciach:

1. Osvojenie si a dodržiavanie pravidiel a zásad správneho dynamického sedenia.

Dynamické sedenie má pozitívny vplyv na Vašu výkonnosť, motiváciu a hlavne na Vaše zdravie. Podporuje prirodzené procesy a pohyby tela a predchádza jednostrannému zaťaženiu. Správne držanie tela pri sedení tvorí niekoľko faktorov a pravidiel:
Pravidlá pravých uhlov
Pravý uhol treba dodržiavať medzi lýtkami a stehnami, medzi stehnami a chrbtom i medzi predlaktím a ramenom pri opieraní o stôl a o opierky rúk.
Správne opieranie chrbta
Chrbát má byť opretý o operadlo stoličky tak, aby sa kopíroval prirodzený tvar chrbtice. Chrbtica má byť vystretá bez náklonu dozadu alebo dopredu.
Používanie celej hĺbky sedacej plochy stoličky
Len vďaka tomu zabezpečíte, aby ramená a spodok chrbtice boli v správnom kontakte s ergonomickým operadlom.
Správna poloha nôh
Pri sedení majú nohy smerovať nadol k zemi tak, aby sa zadná strana kolien neopierala o stoličku. Celá plocha chodidiel je uložená kolmo na zem.
Správna výška pracovnej dosky, sedenia a opierok rúk
Odporúčaná výška pracovnej dosky je 75 cm a výška sedenia prispôsobená výške postavy. Opierky rúk sú v správnej výške vtedy, ak sa lakte dotýkajú opierok tak, že vytvárajú pravý uhol.
Správna vzdialenosť monitora od očí
Správna a optimálna vzdialenosť je 45 – 70 cm so smerovaním očí do stredu plochy PC. Čím ďalej je monitor umiestnený, tým viac budete podvedome namáhať svoju krčnú chrbticu.
Vhodný odpor operadla
Mechanizmus ergonomických stoličiek podporuje dynamické sedenie a zabezpečuje neustály kontakt chrbta s operadlom. Sila protiváhy sa nastavuje individuálne podľa váhy užívateľa.
Pravidelnosť prestávok
Odporúčame Vám viac krát počas dňa vstať zo stoličky a na krátky čas vykonávať vybrané činnosti v stoji. Tieto prestávky a zmeny pozícií tela pozitívne ovplyvňujú telo i myseľ a tým Váš pracovný výkon.

2. Výber vhodnej ergonomickej stoličky na mieru podľa Vašich individuálnych parametrov a požiadaviek

Každý človek inú stavbu tela a iné dlhodobo naučené sedacie návyky. Stolička by mala spĺňať všetky Vaše potreby a mala by Vám „sadnúť ako uliata“. Preto je pre jej správny výber veľmi dôležité si ju pred kúpou osobne vyskúšať. Stolička, ktorá niekomu pasuje perfektne, inému človeku vôbec nemusí sadnúť.
Dĺžka Vášho pracovného času
Ak ste v kancelárii len pár hodín denne, odporúčame otočné kancelárske stoličky vhodné na 8 hod. sedenie. V prípade, že trávite sedením za PC viac ako klasický pracovný čas, odporúčame Vám naše stoličky na 16 hod. sedenie. Alebo ak potrebujete stoličku, na ktorej sa striedajú ľudia pri zmenách, vyberte si z našich stoličiek na 24 hod. prevádzku
Druh a náročnosť Vašej práce
Na základe druhu Vašej práce Vám odporučíme stoličku podľa jej mechanizmu, konštrukcie a robustnosti stavby. Iné stoličky odporúčame technikom do výroby, iné zamestnancom do open office priestorov, či manažérom do ich reprezentatnívnych kancelárií.
Vaša váha a výška
Stoličky, ktoré ponúkame majú rôzny tvar, výšku operadla, rôznu hĺbku a šírku sedenia, výšku aj tvar podrúčok a rôznu nosnosť – všetko prispôsobíme Vašej postave. V našej ponuke sú stoličky so štandardnou nosnosťou, ale tak isto ponúkame aj ergonomické kancelárske kreslá s nosnosťou až do 150 kg.
Materiál a dizajn stoličky
V ponuke máme veľké množstvo poťahových materiálov - viac druhov látok, koženka a koža. Podľa účelu stoličky odporúčame našim zákazníkom vhodný typ materiálov. Iný materiál a dizajn Vám odporúčime do ambulancie, iný do riaditeľskej kancelárie a iný do open office.

V našom showroome v Trnave máme vystavené veľké množstvo ergonomických stoliček rôznych tvarov, funkcií, dizajnov a farebných prevedení. Každému nášmu zákazníkovi odporúčame prísť a pred finálnym výberom si osobne vyskúšať viac možností stoličiek na porovnanie. Radi Vám poradíme s výberom a napasujeme Vám tú najvhodnejšiu stoličku podľa Vašich individuálnych požiadaviek presne na Vašu mieru. Ukážeme Vám správne nastavenie a používanie stoličky podľa Vašej výšky, váhy a ostatných parametrov. Poradíme Vám ako správne sedieť na novej stoličke s dlhodobými dobrými návykmi bez bolestí chrbta a hlavy.

Viac informácii o našich ergonomických stoličkách

Ani najlepšia stolička s luxusným poťahom neposkytuje dostatočný komfort sedenia, ak nie je správne používaná a nastavená.
Máte nejaké otázky? Nezáväzne nám napíšte.


Sídlo firmy:
Orechová 2053/17
Šaľa 927 01
IČO: 36 283 371
Showroom:
Rybníková 550/14
Trnava 917 01
  033 550 54 82
  rstudio@rstudio.sk

Stále ste sa nerozhodli?
O nás
Referencie
Prečo my?
Ergonómia
Pridajte si nás na našich sieťach a sledujte nás:


Design and coding by Martin Beko. 2017
Nábytok R studio s.r.o.